Czas na sortowanie! Najlepsze rozwiązania

Jedna plastikowa butelka rozkłada się kilkaset lat. Zamiast tego można ją ponownie wykorzystać, np. do produkcji ubrań. Dlatego segregacja jest tak potrzebna. Wszystko zaczyna się w kuchni. Jakie sortowniki się w niej sprawdzą?

Od ponad roku na terenie całego kraju obowiązuje jednolity system segregacji odpadów: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bio, zmieszane. Ministerstwo środowiska nieustannie podkreśla, że odpady to nie śmieci, a surowiec, który można ponownie wykorzystać do produkcji. Co więcej, przy mniejszym zużyciu innych surowców i energii. Większość towarów, które kupujemy w sklepach nadają się do recyklingu, dlatego nie powinny trafiać do jednego worka. Prawidłowa segregacja odpadów zaczyna się w domu. A właściwie w kuchni.

Do dużej i małej kuchni

Urządzając kuchnię warto zatem pomyśleć o sortownikach, które są w ofercie największych firm oferujących okucia mebli kuchennych i akcesoria. – W dzisiejszych czasach z odzyskanych dzięki segregacji surowców mogą powstawać nawet meble kuchenne, ubrania, namioty, doniczki… Dlatego zachęcamy do segregacji. Na rynku dostępnych jest wiele systemów, jak na przykład NINKA 1dwa4, które ją ułatwiają. Co więcej, za wywóz posegregowanych odpadów płaci się mniej  – zachęca Michał Kichler z firmy Häfele.

Najlepiej wybrać pojemniki dające się aranżować według bieżących potrzeb. Można znaleźć pojemniki, w których każdy element jest autonomiczny i posiada składany uchwyt. Pokrywę sortownika może służyć jako dodatkowa półka.

Sortowanie ma być jak najprostszą czynnością. Wielkość i łatwy dostęp do pojemników to podstawa. Warto zwrócić uwagę na nowość na rynku – sortowniki Unico wkładane do szuflady (np. w systemie Moovit). Dzięki temu pojemniki wysuwają się poza obrys korpusu. Dopasowane są do szerokości szuflady od 450 do 1200 mm z różnymi konfiguracjami koszy 7 litrów i 15 litrów.

 


Mata pomocnicza

W mniejszych kuchniach często spotykamy się z problemem zmieszczenia odpowiednich sortowników. Ciekawym rozwiązaniem jest sortownik 1dwaSlide, który idealnie sprawdzi się w przypadku szafki narożnej ze zlewozmywakiem. – Przeważnie w takich sytuacjach przestrzeń zostaje niewykorzystana. Dzięki sortownikowi 1dwaSlide możemy tam zmieścić 4 kosze, które będą wysuwać się razem z frontem – podpowiada Michał Kichler.

Szufladę, w którą włożymy sortowniki, ale też garnki i sprzęt – warto odpowiednio przygotować, tak aby zachować w niej jak najlepszy porządek i czystość. Wystarczy sięgnąć po matę antypoślizgową, zmierzyć głębokość i szerokość szuflady, przenieść wymiar na matę i dociąć ją przy pomocy nożyka i poziomicy. Po włożeniu maty do szuflady wszystko będzie na swoim miejscu. Swoje właściwe miejsce w kuchni powinny znaleźć także odpady. Segregujmy więc śmieci, pamiętając że z 35 plastikowych butelek można wytworzyć bluzę z polaru, a puszki aluminiowe i szło można przetwarzać w nieskończoność.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.