Diament wśród fornirów

Chciałabym Państwu zaprezentować fornir, który na pewno zaciekawi wszystkich miłośników natury.
Dąb czarny bagienny (Mooreiche, Black Oak), zwany często polskim hebanem, to jeden z kilkudziesięciu gatunków, które są dostępne w moim w Krakowie www.domebli.com.pl.
 
Surowcem do otrzymania tego forniru jest drewno dębowe zatopione w bagnie torfowym. W warunkach stałej wilgotności, po rozkładzie kory i biela dotrwało do naszych czasów.
Dzięki naturalnym garbnikom, drewno zabarwia się stopniowo od koloru brunatno-czarnego z odcieniem niebieskim (800 – 2000 lat) do całkowicie czarnego ( ok. 3000 – 4000 lat).Pozyskiwanie forniru z kłód dęba czarnego jest bardzo trudne ze względu na twardość surowca, a jednocześnie jego kruchość. Obróbka kłód wymaga dużych umiejętności i staranności. Zazwyczaj wydajność otrzymanej okleiny jest niewielka.

Obecnie dysponujemy fornirem, który został pozyskany z kłód drewna dębowego w wieku od ok. 800 do ponad 4000 lat.

Laboratorium Datowań Bezwzględnych (prof. dr hab. inż. Marek Krąpiec) na podstawie specjalistycznych badań określiło czas z którego pochodzą poszczególne kłódy. Każda z nich posiada certyfikat tego Laboratorium określający jej wiek.
Na przedstawionych zdjęciach możecie Państwo zobaczyć fornir z kłód, które mają ok. 800, 1900 i 3200 lat.
Tajemnice wieków zawarte w dębie czarnym mogą zainspirować do nowych wyzwań. Łącząc nowoczesność z naturą, można stworzyć ciekawe aranżacje wnętrz z subtelną nutą przeszłości.

 

                                                                            Maria Pernak