Drewniana szafa na narzędzia w ogrodzie Jak o nią zadbać?

Potrzebujesz miejsca na sprzęt i narzędzia ogrodowe, zabawki dla dzieci, wiklinowe koszyki i inne akcesoria? Nie przepadasz za tworzywem sztucznym, wolisz naturalne piękno i zapach drewna? Do tego, masz za mały ogródek, żeby postawić w nim domek narzędziowy? Idealnym rozwiązaniem będzie więc szafa wykonana z drewna, która pomieści wszystkie rzeczy i stworzy naturalną aranżacją ogrodową. Jak o nią odpowiednio zadbać, aby służyła przez długie lata?

W okresie letnio-wakacyjnym spędzamy dużo czasu w ogrodzie, relaksując się na wygodnym hamaku, czy wygrzewając na tarasie. Podwójna to przyjemność, jeśli wokół nas panuje ład i porządek. Z pomocą przychodzą funkcjonalne, bo pojemne szafy ogrodowe, które pomieszczą, zarówno małe zabawki dziecięce, jak i większy sprzęt ogrodowy. Wykonane np. z pięknego, litego drewna mają szansę stać się również atrakcyjnym elementem architektury ogrodowej, w części gospodarczej. Szafy powinny stać w miejscu osłoniętym m.in. od słońca, wiatru, czy deszczu, ponieważ głównie te czynniki przyczyniają się do niszczenia drewna. Należy również stosować odpowiednie produkty do ochrony drewna, np. lazurę uniwersalną marki Bondex.

 

Szafa, nie taka mała architektura ogrodowa…

Źródło: Dom i Drewno

 

Do jednych z bardziej popularnych szaf ogrodowych należą dwudrzwiowe szafy, wykonane m.in. z drewna sosnowego, bukowego, czy dębowego, a nawet egzotycznego, mahoniowego i hebanowego. Poszczególne modele różnią się od siebie znacznie pojemnością i wysokością. Te największe przypominające kształtem proste i masywne bryły, pomieszczą kosiarki, rowery, czy mniejsze zabawki, tekstylia, czy akcesoria ogrodowe. Mogą być wyposażone w półki, szuflady, drążki. Ważna jest również lokalizacja mebla w ogrodzie. Jeśli lubimy wyraźny podział na strefy w ogrodzie, na wypoczynkową, rekreacyjną, gdzie spędzamy czas z rodziną i gośćmi oraz czysto praktyczną, gospodarczą, lepiej umieścić ją w części gospodarczej. Zachowamy w ten sposób funkcjonalny ład i porządek w ogrodzie.

 

Krajobraz ogrodowy narażony na zniszczenie

Należy pamiętać, że drewno to materiał, który łatwo ulega niszczącemu działaniu czynników atmosferycznych. Deszcz, wiatr, promienie słoneczne, zagrożenia biologiczne, takie jak grzyby, pleśń, czy owady mogą trwale oszpecić drewnianą strukturę. Wyszarzenia powstałe pod wpływem UV, pęknięcia spowodowane działaniem wody, czy działalność grzybów i mikroorganizmów to jedne z najczęstszych defektów estetycznych drewnianych powierzchni. Jak właściwie ochronić drewno przed tymi negatywnymi wpływami?

 

Uniwersalna ochrona i piękno lazury

Źródło: Dom i Drewno

 

Lazura uniwersalna marki Bondex to produkt przeznaczony do użytku zewnętrznego w celu ochrony i dekoracji m.in. drewnianej architektury ogrodowej, drewnianych elewacji,  płotów, ogrodzeń. Można ją stosować na wszystkie rodzaje drewna. Zapewnia ochronę, zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, wodą, promieniami UV, jak i przed działaniem grzybów. Jest wysoko elastyczna, dzięki czemu zapobiega pękaniu i łuszczeniu się malowanej powłoki. Lazura posiada również właściwości dekoracyjne. Nadaje powierzchni drewnianej trwały kolor z zachowaniem naturalnego rysunku drewna. Tworzy delikatną, dekoracyjną, półmatową powłokę. Dostępna w 10 kolorach,  m.in. w kolorze dębu, mahoniu, czy nietypowej brzozy białej. Dzięki temu, aranżacja ogrodowa z szafą drewnianą zyskuje uniwersalne piękno i  urok.

 

 

Krótkie DIY – O czym należy pamiętać podczas malowania drewnianej szafy?

  1. Jeśli samodzielnie wykonujesz szafę ogrodową z surowego drewna, pamiętaj, aby przed malowaniem drewno było przygotowane, czyli zeszlifowane, odpylone oraz zaimpregnowane środkiem owadobójczym.
  2. Należy nakładać 2-3 warstwy lazury  w odstępach co 16 godzin między warstwami.
  3. Aby uzyskać wymarzony kolor, należy dobrze wymieszać wszystkie osiadłe na dnie puszki pigmenty, które nadają barwę.

Bondex Lazura Uniwersalna 0,75 L – 29,98 zł

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu, jak krok po kroku wykonać oraz pomalować szafę ogrodową z drewna

Więcej informacji na:

http://www.bondex.pl/

O marce

PPG Deco Polska Sp. z o.o. (z siedzibą we Wrocławiu) to producent wiodących na polskim rynku farb i lakierów, w tym sztandarowej marki Dekoral. Do PPG Deco Polska należą także marki: Dekoral Professional, Bondex, Drewnochron, Domalux, Domalux Professional, Sigma Coatings, Malfarb, ProGold, Centra Dekoral Professional, Studia Dekoral, Akademia Techniczna.

 

Firma PPG Deco Polska jest częścią koncernu PPG Industries – światowego lidera na rynku farb, lakierów przemysłowych, produktów chemicznych, wyrobów optycznych, szkła, szkła płaskiego i innych materiałów specjalnych. Firma powstała w 1883 roku. Zaopatruje klientów z branży przemysłowej, transportowej, budowlanej oraz klientów detalicznych. Siedziba PPG znajduje się w Pittsburghu (USA). Firma działa w ponad 60 krajach świata i zatrudnia ok. 40 tys. pracowników.  Wartość sprzedaży w 2010 roku wyniosła 13,4 miliarda dolarów. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.