Kawalerka pod wynajem krótkookresowy. Jak ją urządzić?

Własne upodobania odłóżmy na bok. W przypadku kawalerki pod wynajem liczy się uniwersalność aranżacji i praktyczność mebli, których nie powinno być zbyt dużo. Pamiętajmy, że w kuchni każdy centymetr jest na wagę złota. Elementem dekoracyjnym może być natomiast oświetlenie.


W ofercie coraz większej liczby deweloperów można znaleźć mieszkania do 30 metrów kwadratowych. Kawalerki cieszą się dużym powodzeniem szczególnie w inwestycjach zlokalizowanych w centrach dużych miast. Często są kupowane z myślą o wynajmie krótkoterminowym. Mieszkają w nich pary odwiedzające miasto na weekend, pracownicy na delegacji czy studenci zaoczni. Jak urządzić takie mieszkanie, aby było atrakcyjne, wygodne i praktyczne?

Przestrzenna kawalerka

Kawalerka to nieduży metraż, zatem maksymalne wykorzystanie powierzchni przede wszystkim. Nie warto zagracać mieszkania. Lepszym rozwiązaniem okaże się minimalizm. Im mniej, tym lepiej. Oczywiście nie można pominąć niezbędnych elementów wyposażenia, ale można pokusić się o praktyczne rozwiązania, które pozwolą oszczędzić cenną przestrzeń. W kawalerkach doskonale sprawdzi się duża szafa we wnęce z przesuwnymi drzwiami. Łóżko także możemy ustawić we wnęce, za kotarą, tak aby uzyskać wrażenie oddzielnej przestrzeni dziennej (salonu z otwartą kuchnią) i sypialni. Innym praktycznym rozwiązaniem są meble dwa w jednym, jak na przykład biurko połączone z łóżkiem, które szczególnie spodoba się biznesmanom i studentom.

Systemy takie jak Tavoletto to duża oszczędność miejsca – mówi Michał Kichler z Häfele. – Blat biurka jest bardzo duży i można przy nim wygodnie pracować, a jak potrzebujemy spać, to jednym ruchem zamieniamy biurko w łóżko, przy czym niczego z blatu nie musimy ściągać.

 


Pamiętajmy, że nawet mała kawalerka może zmienić się w przestrzenne wnętrze. Ścianki działowe na pewno nie są tu niczyim sprzymierzeńcem, chyba że są szklane. Kuchnia powinna być otwarta na salon, ewentualnie można przedzielić te strefy wyspą lub półścianką. Tym sposobem wydzielimy dwie strefy: kuchenną oraz strefę relaksu z salonem. Dobrym pomysłem jest również ustawienie sofy oparciem do kuchni, a frontem do salonu.

Kolory ścian i mebli powinny być uniwersalne i neutralne, tak aby trafiły w gusta najemców, oraz jasne – dla optycznego powiększenia wnętrza. Biel i jasne odcienie szarości sprawdzą się doskonale, a żeby nieco ożywić wnętrze, można pokusić się o jaskrawe elementy wystroju.

Kuchnia i łazienka

W kawalerce pod wynajem inwestor powinien zapewnić najemcom umeblowaną i wyposażoną kuchnię oraz urządzoną łazienkę. Wybierając meble i sprzęt należy pamiętać, że rotacja lokatorów będzie duża, więc wyposażenie przede wszystkim powinno być trwałe.

Podobnie jak w salonie, tak i w kuchni miejsca jest jak na lekarstwo, a trzeba zmieścić i piekarnik, i lodówkę, i zlewozmywak. W nawet najmniejszej kuchni powinniśmy jeszcze wydzielić przynajmniej jeden rząd szuflad do przechowywania sprzętu i akcesoriów kuchennych.

W wąskich szafkach idealnie sprawdza się nowy Moovit MX o ulepszonym działaniu i udźwigu do 35 kilogramów – doradza Michał Kichler. – Ścianki boczne są płaskie od środka, a szuflada jest nieco głębsza niż standardowa, co pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnego miejsca.

Aby kawalerka była i praktyczną, i atrakcyjną przestrzenią, pomyślmy o dekoracyjnym oświetleniu. Dobrym zabiegiem będzie podświetlenie blatu w kuchni, elementów RTV, otwartych półek w salonie i lustra w łazience.

Najlepiej sprawdzą się oprawy punktowe Loox LED 4012 – sugeruje ekspert. – Ciekawostką jest to, że systemem oświetlenia Loox można sterować za pomocą dedykowanej aplikacji i łączności bluetooth. Rozwiązaniem z taką funkcją jest lustro multimedialne Hafele, które dodatkowo oferuje funkcję odparowywania i odtwarzania muzyki – dodaje Michał Kichler.

 

 

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.