Kryształowy design

Bryła mebla, choć piękna, niekiedy potrzebuje efektownej oprawy. W tej roli doskonale sprawdzają się uchwyty i gałki, nadające domowym sprzętom wyrazistość. Efektownym wykończeniem będą zwłaszcza te mieniące się kryształowym blaskiem, dorównujące swoim wdziękiem kosztownej biżuterii

Biżuteria dla domu

Moda na minimalizm zatacza coraz szersze kręgi. Nie oznacza to jednak, że podążając za trendami, mamy rezygnować ze wszelkich zdobień. Dekoracje odgrywają bowiem bardzo istotną rolę zarówno pod względem estetyki, jak i komfortu. Często piękna aranżacja jest po prostu sumą oryginalnych detali. Dlatego warto zatroszczyć się o ich design. Do drobiazgów o ogromnym znaczeniu dla stylizacji należą uchwyty, których dobór nigdy nie powinien być przypadkowy.

Gałki meblowe to ważny segment ofert wielu firm. Producenci proponują w tej dziedzinie szeroki i zróżnicowany asortyment wzorów, wśród których szczególnie zwracają uwagę modele o nowoczesnym wzornictwie, wyróżniające się niespotykanymi kształtami, wykorzystaniem różnych materiałów i dostępnością w wielu kolorach.


Lekkość formy i nieregularne linie oraz wykorzystanie małych, bardzo ozdobnych, błyszczących kryształków rodem z biżuterii, to wspólne cechy niejednej serii dostępnych na rynku uchwytów. Wiele z nich wykonuje się ze znalu, często pokrywanego chromem, aluminium lub satyną. To modele o subtelnym wyglądzie. Ich delikatność dotyczy jednak tylko sfery wizualnej, ponieważ w rzeczywistości są niezwykle wytrzymałe. Tego rodzaju detale poleca się w szczególności do zastosowania w przypadku mebli o minimalistycznych bryłach, w jednolitej kolorystyce i powierzchniach o wysokim połysku, na tle których najlepiej uwypukla się urok drobnych precjozów. Ich funkcjonalność zwiększa możliwość stosowania lewo- lub prawostronnie, zaś ekskluzywności nadaje dodatkowo… opakowanie. Najlepsi producenci przekazują nabywcom starannie opakowane wyroby, umieszczając je w eleganckim, osobnym pudełku kojarzącym się z jubilerskim wyrobem.

Jako niezwykle ciekawa propozycja jawi się również linia gałek, w których dominującym elementem jest szklany, duży kryształ. Może on być przezroczysty lub zabarwiony na czarno. Znakomicie komponuje się z podstawą uchwytu wykonaną ze znalu i wykończoną błyszczącym chromem. Wysunięte na pierwszy plan szkło przyciąga wzrok, a także nadaje meblom wrażenie królewskiej ekskluzywności. To propozycja doskonale komponująca się z wystrojem wnętrz w stylu glamour.

Czy to kolczyki? Nie? A może zawieszka do wisiorka? – pomyśli niejeden, przyglądając się kunsztownej formie uchwytów meblowych, których forma inspirowana jest wyglądem lubianych – zwłaszcza przez kobiety – precjozów. Miękka linia, owalne formy, finezyjne gięcia to atrybuty misternych akcentów. Obok kształtów imitujących drobne guziczki, krągłych gałek czy podłużnych profili pojawiają się akcesoria zachwycające subtelnością sylwetki. Niektóre przypominają klucz wiolinowy, inne inspirowane są wyglądem akantów. Wiele z nich olśniewa jubilerską maestrią, zwłaszcza jeśli gładką, lśniącą powierzchnię uszlachetnia aplikacja z połyskujących kryształków. Czy można wyobrazić sobie szlachetniejszą oprawę dla salonowego, sypialnianego czy gabinetowego wyposażenia? Gałki to niejedyne akcesoria wpływające na postrzeganie mebla. Poza uchwytami warto przyjrzeć się bliżej często pomijanym detalom, takim jak: nóżki dekoracyjne, kółka, wieszaki, nogi stołowe, oprawy oświetleniowe, profile aluminiowe do blatów, zawiasy, podnośniki, pantografy i wieszaki wysuwne do szaf, prowadnice, system rurowo-koszowy czy relingowy. Wiele z nich poza funkcjonalnością reprezentuje także niebanalne wzornicze walory, zwłaszcza jeśli chodzi o te najbardziej widoczne obiekty. Przecież obecnie nawet najbardziej prozaiczne przedmioty użytkowe mają dla użytkowników duże znaczenie. Dzięki bogatemu wyborowi produktów udaje się sprostać indywidualnym wymaganiom, czego efektem są udane aranżacje wnętrz, których jakość – ku uciesze nabywców – pozostaje na najwyższym poziomie przez długie lata. Tego rodzaju osprzęt będzie doskonałym dopełnieniem ulokowanych na froncie drzwi i szuflad, olśniewających urodą uchwytów i nadających dekoracyjny wyraz każdemu meblowi, przy jakim dane im będzie zaistnieć.

Autor: DC Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz