Meble kuchenne, które ułatwiają życie

 

Funkcjonalność, pojemność, dostępność, bezpieczeństwo – cztery cechy kuchni idealnej. Jeśli więc stare wyposażenie dożyło swoich dni i nadeszła pora na wielkie zmiany, niech nowe sprzęty uczynią lepszą przestrzeń wokół nas. Wystarczy sięgnąć po nowoczesne, sprawdzone rozwiązania.


W kuchni nie ma miejsca na wpadki. Kuchnia to centrum dowodzenia. Wszystko musi tu mieć swoje miejsce. Jeśli więc zapadła decyzja o remoncie domowego „sztabu”, trzeba zmiany zaplanować tak, by wszystko, co się tu znajdzie, było praktyczne, trwałe i estetyczne.

Jak zadbać o zapasy

Punktem o strategicznym znaczeniu jest rodzinna spiżarnia: wiele artykułów musi się tu znaleźć w jednym miejscu. Niezbędne jest więc rozwiązanie, które wytrzyma duże obciążenia, częste otwieranie, a przy okazji zapewni wygodny dostęp do każdego z produktów potrzebnych do przygotowania posiłków.

– Dobrym kandydatem do takiej ciężkiej pracy jest regał Cargo Art. 253i – mówi Michał Kichler, ekspert do spraw okuć meblowych w firmie Häfele. – Mieści aż 5 pojemnych koszy, w których z powodzeniem schowamy wszystkie artykuły sypkie, jak: kasze, mąki, ryż czy cukier, ale też butelki z olejem czy większe sprzęty kuchenne. Ma nośność do 80 kilogramów. I nawet przy pełnym obciążeniu wysuwa się precyzyjnie i lekko – dodaje.

Takie rozwiązanie pozwala taż tak rozplanować układ koszy we wnętrzu, by zmieścić tam wszystko, co niezbędne i zapewnić sobie wygodny dostęp do zapasów. W starych meblach dokuczliwym problemem bywały często kłopoty z sięgnięciem po rzeczy schowane w głębi szafki. Dzisiaj można sobie z tym poradzić dzięki pomysłowym regałom z półkami, które po otwarciu wysuwają się do przodu.

Tak właśnie działa inny z regałów Häfele – Cargo Art. 230i. Jest bardzo pojemny i praktyczny. Można w nim przechowywać  wygodnie choćby butelki czy puszki z napojami – mówi Michał Kichler. – Po otwarciu skrzydła (na którym jest miejsce na część produktów), tylna półka wysuwa się, umożliwiając łatwy dostęp do wszystkiego, o znajduje się w szafce – wyjaśnia.

Przestrzeń dostępna w 100 procentach

Pojemności naszych kuchennych szafek często nie uda się zwiększyć. Ale można je tak zaprojektować, żeby oferowaną przestrzeń udało się wykorzystać w optymalny sposób. To pozwoli pochować największe i cięższe naczynia czy sprzęt AGD w odpowiednim dla nich miejscu. I w tym przypadku w sukurs przychodzą nowoczesne rozwiązania. Pierwszym z nich są narożne szafki (zwykle najbardziej pojemne), które dysponują w pełni wysuwanymi półkami. Dzięki nim nawet przedmioty schowane w najciemniejszym rogu mebli są dostępne bez problemów. – Jednym z mistrzów w tej dziedzinie jest półka narożna Nuvola. Jej dwie niezależnie wysuwane półki sprawiają, że wykorzystujemy 100 procent dostępnej przestrzeni – nawet w miejscach, które z pozoru wydają się niedostępne – podpowiada ekspert do spraw okuć meblowych w firmie Häfele. – Innym praktycznym rozwiązaniem tego problemu jest szafka narożna Mondo. W tym przypadku dostęp do wszystkiego, co niezbędne, umożliwia system obracający całość. Co więcej, półka po obrocie automatycznie się domyka – mówi.

Gdyby okazało się, że potrzebne jest miejsce na większe przedmioty, po które często trzeba sięgać, sprawdzi się szuflada-siłaczka, która nie dość, że „uniesie” wielkie ciężary, to na dodatek pozwoli wygodnie z nich korzystać, otwierając się zupełnie. – Tu trudne zadanie, więc ta część kuchennego wyposażenia musi być zbudowana z solidnych materiałów i działać niezawodnie. Sprawdzonym pomysłem jest szuflada Moovit MX. To delikatny mocarz: mieści o 50 kilogramów sprzętu, ale dzięki odpowiednim prowadnicom i cichemu domykaniu pozwala nam kontrolować każdy ruch – zapewnia Michał Kichler.

A jeśli doda się do tego odpowiednie przegródki na sztućce i inne, drobne przedmioty, uda się wykorzystać całą dostępną przestrzeń.

Ergonomia i precyzja

Podnośniki do klap to obowiązkowa pozycja przy projektowaniu nowej kuchni. Coraz częściej zastępują fronty na zawiasach. Dzięki temu, że klapa po otwarciu unosi się do góry a nie otwiera na bok możemy swobodnie poruszać się po naszej kuchni. Dodatkowo  odmiennie do tradycyjnych rozwiązań mamy swobodny dostęp do zawartości szafkirównież z boku dzięki czemu zwiększa się ergonomia. Podnośniki do klap mogą lekko unosić duże i ciężkie fronty.

Tak działają wszystkie podnośniki Häfele z rodziny Free – mówi Michał Kichler. – Zaprojektowane z myślą o użytkownikach wymagają minimalnej siły do otwarcia. Dzięki regulacji siły mogą zatrzymywać front w dowolnym momencie ułatwiając jego zamknięcie.

Takie podnośniki są skuteczne i bezpieczne nawet w przypadku dużych ciężkich frontów o wadze ponad 20 kg.

Wszystkie te rozwiązania sprawią, że przebywanie i praca w nowej kuchni staną się o wiele przyjemniejsze niż w starym otoczeniu. Zwłaszcza że wspomniane meble są wykonane z wielką dbałością o estetykę.

 

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.