Morfeusz w wielkim mieście – Metamorfoza balkonu w greckim klimacie

Jak zaprojektować balkon, aby stał się miłym kącikiem relaksu w mieście i ozdobą mieszkania na zewnątrz? Minimalistyczny design i oszczędna kolorystyka, czy meble z baldachimem, powiew śródziemnomorskiej bryzy i zapach pelargonii? Wszystko zależy od gustu i pomysłowości. Marka Bondex podpowiada, jak szybko i z fantazją zrobić metamorfozę balkonu w greckim klimacie.

 

Współczesne balkony to coraz częściej przedłużenie mieszkania, małe oazy spokoju, które tak samo jak inne części wnętrza wymagają estetycznej oprawy. Na co zwrócić uwagę przy aranżacji, szczególnie, jeśli balkon ma spełniać, zarówno reprezentacyjne, jak i praktyczne funkcje? Ważne, aby meble, kolory oraz dodatki były spójne pod względem barwy i stylistyki. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie wakacyjnego klimatu ze słonecznych wysp greckich, pamiętajmy o charakterystycznej gamie kolorystycznej, naturalnych materiałach. Stara, urokliwa wiklinowa skrzynia może również stać się ciekawym elementem takiej aranżacji, jeśli użyjemy odpowiedniej emalii do jej odnowienia.

 

Pod niebem greckiej Hellady w środku miasta

 

Źródło: Pani to Potrafi

 

Klimat greckiego wypoczynku na chłodnych kamiennych tarasach można z powodzeniem przenieść na wielkomiejski grunt, mimo, że nasze balkony mają zdecydowanie mniejszy metraż, mniej zdobne balustrady i widok raczej na rodzime kasztanowce, niż kuszące gaje oliwne. Co jest niezbędne do stworzenia jasnej i promiennej aury oraz klimatu beztroskiego relaksu na miejskim balkonie? Po pierwsze barwy. Pod niebem Hellady królują biele, błękity, odcienie szarości, głównie na ścianach, tkaninach, dodatkach. Po drugie, dobrze jest wydzielić strefy w przestrzeni, które spełnią różne funkcje: jadalni, strefy gościnnej oraz wypoczynkowej. Do biesiadowania i leżakowania najlepiej nadają się wygodne i lekkie meble – stoły, fotele, leżaki wykonane z wikliny, drewna, czy rattanu. Atmosferę intymności i spokoju tak ważną podczas odpoczynku zbudują również ażurowe drewniane konstrukcje, przepierzenia, parawany. Całości dopełni bujna roślinność, zwisające girlandami kolorowe surfinie, petunie, fuksje, czy rosnące w rozłożystych wazonach intensywnie różowe oleandry, róże, pelargonie.

 

Krok po kroku do wypoczynku w greckiej loggi

Aby stworzyć urokliwy i słoneczny zakątek do dionizyjskiego relaksu, należy przede wszystkim zadbać o porządek i ład na balkonie. Żadna to przyjemność pić poranną kawę i marzyć o greckich wyspach przy piętrzących się niepotrzebnych przedmiotach. Meble powinny raczej ograniczyć się do wygodnych foteli, leżaków, stolika i krzeseł. Jeśli pozwala nam na to przestrzeń, dobrym pomysłem jest zamontowanie hamaku lub plecionego siedziska-huśtawki. Meble na pewno warto udekorować poduszkami, kocami w marynistyczne wzory. Stary, ale ukochany, wiklinowy kufer, może z powodzeniem spełnić rolę wygodnego siedziska, jeśli nadamy mu odpowiedni kolor, położymy miękkie poduszki. Dodatkowego śródziemnomorskiego akcentu doda mu zawieszony nad nim baldachim. Dla miłośników wszelkiego rodzaju ażurowych konstrukcji, dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie drewnianej ścianki. Nie musi być to antyczny, bogato rzeźbiony parawan, wystarczy klasyczna, prosta forma, która z powodzeniem spełni również praktyczną funkcję, przykładowo zakryje ścianę, na której widać ubytki, zadrapania, obtłuczenia. Przy zastosowaniu drewna należy pamiętać o odpowiedniej ochronie materiału przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Kolorystyka na ścianach powinna być utrzymana w błękitach, bielach, szarościach, z  ciemniejszymi odcieniami na meblach, czy dodatkach. Jeśli nie do końca czujemy się dobrze w pielęgnacji roślin, ale lubimy zapach kwiatów, ziół, postawmy na popularne i łatwe w uprawie pelargonie, czy rozmaryn, tymianek, bazylię, które również z powodzeniem odtworzą śródziemnomorską aurę.

 

Źródło: Pani to Potrafi

 

Odpowiednie farby do metamorfozy balkonu

 

Do metamorfozy balkonu w greckim klimacie potrzebne będą odpowiednie farby oraz produkty do ochrony drewna. Co to znaczy? W przypadku drewna, eksponowanego na zewnątrz, wymagane są odpowiednie preparaty zabezpieczające je przed m.in. grzybami, pleśnią, promieniami UV, wodą. Świetnie nadaje się do tego lakierobejca marki Bondex, Satin Finish, która przeznaczona jest do konserwacji i zdobienia wszelkich konstrukcji i elementów drewnianych na zewnątrz. Zapewnia doskonałą ochronę drewna, zarówno przed warunkami atmosferycznymi (promieniami UV, wodą), jak i działaniem szkodników (grzybami, pleśnią). Tworzy gładką powłokę o satynowym połysku, która nie łuszczy się i nie pęka oraz jest wysoce odporna mechanicznie. Zapewnia ochronę drewna do 8 lat. Co ważne, lakierobejca Bondex Satin Finish posiada właściwości dekoracyjne, dzięki czemu mamy szansę uzyskać wymarzony kolor drewnianej konstrukcji i efekt wizualny całej aranżacji. Produkt dostępny jest w 12 kolorach, w tym w odcieniu Brzozy Białej, która po dwóch warstwach nadaje drewnu, biały, szlachetny odcień, tak bliski czystej estetyce i naturalnemu pięknu greckich tarasów.

Do malowania mniejszych elementów i różnego rodzaju powierzchni, takich jak, drewno, fornir, płyty MDF laminowane, sklejka, wiklina, metal świetnie sprawdzi się emalia Bondex Smart Paint Emalia Plamoodporna. Dostępna w palecie 25 kolorów, nada naszemu kuferkowi nowe życie. Do wyboru ciemne granaty, (Niebo Nocą), głębokie błękity (Niebieskie Migdały), szlachetne szarości (O wilku Mowa). Emalia jest bardzo przyjazna w codziennym użytkowaniu. Posiada szybki czas schnięcia (sucha w dotyku już po 1 godzinie), ma delikatny, niedrażniący zapach. Bezpieczna dla dzieci i alergików.

 

Źródło: Pani to Potrafi

 

Do tego jest odporna na plamy i zabrudzenia spowodowane przez rozlanie  m.in. oleju, czekolady, soków owocowych, kawy, herbaty, co czasami może zdarzyć się podczas dionizyjskiego raczenia się doskonałą strawą i napojem.

 

Cena

Bondex Lakierobejca Satin Finish 0,75 l – 52,99 zł

 

Emalia plamoodporna 39,98 zł  za 0,5 L

Emalia plamoodporna 19,98 zł za 0,2 L

 

Więcej informacji na:

http://www.bondex.pl/

 

O marce

PPG Deco Polska Sp. z o.o. (z siedzibą we Wrocławiu) to producent wiodących na polskim rynku farb i lakierów, w tym sztandarowej marki Dekoral. Do PPG Deco Polska należą także marki: Dekoral Professional, Bondex, Drewnochron, Domalux, Domalux Professional, Sigma Coatings, Malfarb, ProGold, Centra Dekoral Professional, Studia Dekoral, Akademia Techniczna.

 

Firma PPG Deco Polska jest częścią koncernu PPG Industries – światowego lidera na rynku farb, lakierów przemysłowych, produktów chemicznych, wyrobów optycznych, szkła, szkła płaskiego i innych materiałów specjalnych. Firma powstała w 1883 roku. Zaopatruje klientów z branży przemysłowej, transportowej, budowlanej oraz klientów detalicznych. Siedziba PPG znajduje się w Pittsburghu (USA). Firma działa w ponad 60 krajach świata i zatrudnia ok. 40 tys. pracowników.  Wartość sprzedaży w 2010 roku wyniosła 13,4 miliarda dolarów. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.