Wysuwane wieszaki na spodnie i krawaty, sprytnie schowane szuflady czy pantografy. Sposobów na „powiększenie” szafy jest wiele. Co zrobić, żeby i ona i on mogli czuć się swobodnie w swojej garderobie?


Sercem każdej garderoby są okucia meblowe. To one zapewniają funkcjonalność, ułatwiają składowanie rzeczy i usprawniają ruch. Niezależnie od tego, czy nasza garderoba jest osobnym pomieszczeniem czy dużą szafą.

Pantograf – proste rozwiązane, więcej miejsca

W wysokich pomieszczeniach, w których możemy zastosować szafę do zabudowy, funkcjonalnym rozwiązaniem jest pantograf. To urządzenie pozwala do maksimum wykorzystać miejsce w wysokiej garderobie. – Po prostu montujemy pantograf u szczytu szafy, na nim wieszamy kurtki, koszule czy inne elementy garderoby, a rączka pozwala nam go obniżyć, dzięki czemu mamy swobodny dostęp do naszych ubrań – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć Häfele. Ten element przy okazji jest efektowny i designerski. Dobrze wpasuje się w nowoczesną garderobę. Z elementów ruchomych warto też zainwestować w wysuwane wieszaki. Zapewnią nam łatwiejszą dostępność do ubrań, których w ten sposób możemy zmieścić więcej.

Szuflady – miejsce na dodatki

W przypadku panów – krawaty, muchy czy spinki do mankietów. Dla pań – pończochy, rajstopy czy biżuteria. Każdy z nas korzysta z dodatków, które mogą dodać stylu czy klasy. Dobrym miejscem na ich przechowywanie są szuflady. Jak sprawić by były jak najbardziej pojemne? – Kluczem są tu odpowiednie prowadnice. Czyli takie, które zapewnią pełen wysuw i odpowiedni udźwig – mówi Jakub Malinowski. – Za przykład można podać prowadnice Favorit, które potrafią unieść 30 kilogramów – dodaje. Dzięki dużemu udźwigowi możemy zamontować sporą szufladę, która z powodzeniem pomieści zarówno rzeczy jej, jak i jego.

Deska do prasowania schowana w szafie

Prezencja i niewygniecione ubrania są ważne i w szafie singla i w szafie pary. Często jednak zdarza się, że deska do prasowania dodatkowo zagraca i tak już małą przestrzeń. Odpowiedzią na ten problem jest system, który pozwala schować deskę w szafie. Dostępny w różnych wariantach, w kilku ruchach pozwala ją wysunąć i rozłożyć. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca i zyskanie dodatkowej przestrzeni, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób.

Niskie cargo – na buty

Każdy mężczyzna wie, że kobiety kochają buty. Ważne tylko, żeby można było wszystkie zmieścić. Panowie również mają z tym problem – buty letnie, zimowe, jesienne, wyjściowe, odświętne – one również potrzebują dużo miejsca. Odpowiedzią na to jest niskie cargo. – Wysuwany system cargo to rozwiązanie, pozwalające na umieszczenie wewnątrz szafy lub wnęki koszyków. Tak z kolei wkładamy buty, które nie będą nam zajmować miejsca na podłodze – mówi Jakub Malinowski. Dzięki temu oszczędzamy sobie miejsca i pracy – zabłocone na podłodze buty skutecznie uprzykrzyć życie.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.