Ciepło w aranżacji wnętrz – recepta na przytulne i przyjazne pomieszczenie

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i nawet najwięksi fani nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz mają ochotę zaszyć się w fotelu przy choince. To właśnie świąteczne dekoracje kreują niezwykle przytulny i ciepły klimat, który utożsamiamy z poczuciem komfortu. Pfleiderer podpowiada jak stworzyć przestrzeń, która pomoże nam się zrelaksować nie tylko teraz, ale przez cały rok.

„Otul” się naturą

Archetypem ciepła we wnętrzu jest drewno. Budzi wrażenie obcowania z naturą. Wyjątkowo przytulną atmosferę tworzą produkty odwzorowujące fakturę drzew rodzimych gatunków, w szczególności takich jak dąb, jesion, wiąz oraz sosna. Kluczowe jest jednak jasne, ciepłe wybarwienie – począwszy od słomkowego i złocistego, aż po nasycone, ciemniejsze odcienie miodowe, karmelowe i jasnego brązu. Dobrym odniesieniem jest świat wzorniczy Pfleiderer Summertime, który już przez samą nazwę kojarzy się z przyjemną aurą. To grupa słonecznych drewnianych dekorów, m.in. Dąb Lancelot, Sosna Fano Naturalna oraz Wiąz Salisbury.

Renesans tekstyliów

Tekstylia przeżywają swój renesans – komentuje Agnieszka Frąckowiak, PR Manager z firmy Pfleiderer. I dodaje: – Coraz częściej stają się nie tylko uzupełnieniem aranżacji, ale centralnym punktem wystroju od ręcznie uplecionych dywanów czy kilimów, po miękkie tapicerki, przez pledy i dekoracyjne poduszki, a nawet owcze skóry. Pfleiderer zachęca do wykorzystania inspiracji tekstylnych również w projektowaniu wyposażenia wnętrz i mebli. Spotykamy się coraz częściej z odważnymi projektami, gdzie dekory tekstylne występują nawet na blatach kuchennych. Wybór wzorów w ofercie producenta jest bardzo szeroki – to m.in. surowe tkaniny lniane, płótno, jodełka (np. Suit Jasnoszary), a także wełniana pepitka. Warto również zwrócić uwagę na interesujący dekor łączący usłojenie drewna z teksturą tkaniny: Texwood, dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. – W tym przypadku, świat inspiracji jest nieograniczony. Płytę o dekorze odwzorowującym tkany materiał można wykorzystać w różnego rodzaju zabudowach lub jako akcent w meblach modułowych. To ciekawy pomysł np. na wezgłowie łóżka, jeżeli nie chcemy, ze względów estetycznch bądź praktycznych, aby było ono tapicerowane – podpowiada Grzegorz Woźniak, Trener Produktowy Pfleiderer.

 

Od ziemi po niebo – jakie kolory nas ocieplą?

W klimatycznym wnętrzu istotna jest odpowiednia paleta barw. Najlepiej sprawdzą się m.in. ciepła pudrowa biel, ale także wszelkiego rodzaju barwy ziemi – od piaskowego beżu przez odcienie zieleni, aż po oranż i naturalną terakotę. Przytulności nada także niezwykle modna musztardowa żółć. Odcienie, które są w stanie stworzyć nastrój ciepła występują także w palecie niebieskiego – to np. turkus czy bardziej słoneczny, nasycony błękit.

 

Zimne w dotyku, ciepłe w odbiorze

Warto wspomnieć także o powierzchniach, których intuicyjnie nie łączymy z ciepłem, jeśli nie zostaną odpowiednio zastosowane. Do takich materiałów, idealnych do wykorzystania np.  jako wykończenie blatów, należą niektóre rodzaje kamienia, np. chropowaty piaskowiec, a także ceramika. Pierwsze skrzypce grają tutaj kolory, jak np. beż lub rudawe zabarwienie cegły, ale także odpowiednia struktura. W przytulnym wnętrzu doskonale sprawdzą się faktury matowe i ziarniste. – Dobrze wpisuje się tu również ostatnio wprowadzony do oferty blatów kuchennych dekor Sierra Gold, który bardzo szybko zyskał swoich zwolenników. Dekor przypomina metal z ziarnistą powierzchnią i efektem piaskowania. Odcienie złota i brązu w połączeniu z masą perłową i wieńczącą całość matową strukturą Fine Grain sprawiają, że wzór jest autentyczny, szlachetny i może również imitować powierzchnię ceramiczną – podkreśla Malwina Rostalska, Business Development Project Manager w firmie Pfleiderer.

Kropka nad „i”


Przy tak dobranych komponentach, nie możemy również zapomnieć o właściwym oświetleniu. Kluczowa jest temperatura barwowa światła, a także umiejętne łączenie jego źródeł. Obecnie megatrendem w kreowaniu nastrojowych wnętrz jest także naturalna roślinność, a dekory, które bazują na odcieniu zieleni butelkowej stały się prawdziwym przebojem.

 

O Pfleiderer

Grupa Pfleiderer jest wiodącym producentem produktów drewnopochodnych, koncentrującym swoje działania na rynku polskim i niemieckim. Firma zatrudnia w tych krajach blisko 3 500 pracowników w dziewięciu zakładach produkcyjnych. Obecnie przedsiębiorstwo ma także oddziały sprzedażowe w Anglii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Rumunii i Francji.

Grupa Pfleiderer oferuje bogatą paletę produktów oraz kompleksową obsługę firm reprezentujących przemysł meblarski, handel materiałami drewnopochodnymi, a także firm zajmujących się wykończeniem wnętrz czy budownictwem szkieletowym. Pfleiderer jest spółką nadrzędną dla marek Duropal i Thermopal oraz partnerem handlowym dla przemysłu, handlu, rzemiosła, a także projektantów i architektów.

Jako Pfleiderer Group S.A. koncern jest notowany na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Roczny obrót firmy wynosi ponad 1 miliard euro.