„W biurze jak w domu” – trendy w aranżacji miejsca pracy

W dobie rynku pracownika atrakcyjne warunki zatrudnienia nie stanowią już kluczowego czynnika, na który zwracają uwagę kandydaci. Lista wymagań nieustannie się wydłuża, a rosnącą rolę odgrywa wygląd oraz komfort przestrzeni do pracy. To wyzwanie nie tylko dla pracodawców, ale i deweloperów oraz producentów wyposażenia wnętrz. Obserwując te zmiany, Pfleiderer przedstawia najważniejsze trendy w aranżacji biur i radzi jak dobrać odpowiednie komponenty.


Więcej luzu

Spędzamy w pracy większą część dnia. Ze względu na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, biuro powinno być jak najbardziej komfortowe. Najnowsze trendy w projektowaniu wydają się iść krok dalej – siedziby niektórych korporacji zaczynają coraz bardziej przypominać prywatne domy. Wzrasta na pewno potrzeba rozwiązań, które przełamałyby sztywną konwencję monotonnej pracy przez osiem godzin w pozycji siedzącej. Jednym z ciekawych pomysłów na wprowadzenie swobodnej atmosfery w biurze jest nietypowe wykorzystanie powierzchni płaskich. Takie możliwości daje np. laminat Duropal HPL Magnet. – Dzięki ferromagnetycznemu rdzeniowi, płyta oklejona tą specjalną warstwą może zostać wykorzystana jako tablica magnetyczna suchościeralna i kredowa – wyjaśnia Aldona Słapa-Nowacka, Category Manager Pfleiderer. I dodaje: – Takie rozwiązania są niezwykle funkcjonalne, ułatwiają m.in. wizualizację pomysłów podczas mniejszych spotkań czy burz mózgów. Ich ogromną zaletą jest fakt, że pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Możemy wmontować płytę o właściwościach magnetycznych w meble, np. front szafy. To doskonały sposób na prowadzenie notatek osobistych lub spraw bieżących w firmie. Na tablicy możemy również umieszczać rzeczy, które wywołują pozytywne emocje, jak np. zdjęcia z podróży czy dekoracje pobudząjące w nas kreatywność.

Wspólne biurko

Z obserwacji rynku wynika, że coraz większą popularnością cieszy się model „desk sharingu”. To system organizacji miejsca pracy, w którym dosłownie dzieli się stanowiska – pracownicy nie mają stałego biurka, a każdego dnia zajmują jedno z akurat wolnych. Ta metoda ma wiele zalet, m.in. znacznie oszczędza przestrzeń. Wyzwaniem jest jednak utrzymanie czystości. Aby zadbać o zdrowie i komfort pracowników, Pfleiderer rekomenduje zastosowanie powierzchni, które są odporne na ślady palców. Taką właściwość ma antyrefleksyjna matowa powłoka PrimeBoard Xtreme Matt. – To powierzchnia niezwykle przyjemna i aksamitna w dotyku, a tzw. efekt anti-fingerprint chroni przed niepożądanymi zabrudzeniami oraz umożliwia łatwe i szybkie czyszczenie – tłumaczy Aldona Słapa-Nowacka. Innym roziwązaniem jest np. antybakteryjna powłoka Duropal MicroPlus®, która minimalizuje ryzyko rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.

Harmonijna estetyka

Warto także pamiętać o estetyce, która wpływa pozytywnie na komfort pracy. Spójność barw i materiałów pozwoli zachować wizualny spokój i harmonię. Idealnie sprawdzi się przytulny klimat inspirowany naturą i domową atmosferą. To ciepłe, przyjazne przestrzenie łączące jasne, harmonijne drewna o ciepłym wybarwieniu, naturalną paletę barw oraz wkomponowaną w aranżację roślinność. Aby rozświetlić wnętrze, Pfleiderer rekomenduje jasne unidekory w odcieniach pudrowej bieli oraz piaskowej żółci. Obserwowanym trendem jest również powrót chłodnego, błękitnego odcienia szarości.

Technologia „rządzi” biurem

Obecnie niemal cała nasza praca odbywa się elektronicznie. Biura potrzebują odpowiedniego sprzętu, aby nadążyć za postępem technologicznym i pomóc pracownikom realizować zadania szybciej i wydajniej. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Pfleiderer, proponując wykorzystanie bardzo matowej powierzchni HPL jako ekranu projekcyjnego. – Charakteryzuje się on białą powierzchnią, która równomiernie rozprasza światło padające z projektorów i rzutników oraz niewielkim połyskiem (zgodnie z wymogami <10, pod kątem patrzenia 60°) – doprecyzowuje ekspertka z Pfeiderer. W tym przypadku, producent zaleca szczególnie cztery dekory – Biały Opal, Biały Frontowy, Biel Arktyczna i Kreda.

O Pfleiderer

Grupa Pfleiderer jest wiodącym producentem produktów drewnopochodnych, koncentrującym swoje działania na rynku polskim i niemieckim. Firma zatrudnia w tych krajach blisko 3 500 pracowników w dziewięciu zakładach produkcyjnych. Obecnie przedsiębiorstwo ma także oddziały sprzedażowe w Anglii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Rumunii i Francji.

Grupa Pfleiderer oferuje bogatą paletę produktów oraz kompleksową obsługę firm reprezentujących przemysł meblarski, handel materiałami drewnopochodnymi, a także firm zajmujących się wykończeniem wnętrz czy budownictwem szkieletowym. Pfleiderer jest spółką nadrzędną dla marek Duropal i Thermopal oraz partnerem handlowym dla przemysłu, handlu, rzemiosła, a także projektantów i architektów.

Jako Pfleiderer Group S.A. koncern jest notowany na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Roczny obrót firmy wynosi ponad 1 miliard euro.